
Your basket is empty.

Your basket is empty.
442 EUR / pcs incl VAT
| Size mm | 522x47,1x54,3 |
|---|---|
| Actual Power Consumption | 81,8 |
| Colour temperature | 5000K |
| Moisture protection value (IPXX) | IP69K |
| Light image | FLOOD |
| Volt (V) | Multi-voltage, 10, 12, 16, 18, 24, 28, 30 |
| Power consumption | 3.32A@24V, 6.82A@12V |
| Lamp cap / Contact | DT |
| Authorisation | E-approved, ECE, R10 |
BriodLight's NEX LED work light bar with integrated warning light is a versatile lighting solution for working in all conditions. This lightbar combines bright LED lighting with a robust construction for reliable light when you need it most.
With a robust, powder-coated aluminium housing, the NEX LED work light is both shockproof and waterproof. This ensures it can withstand tough working conditions and enduring weather.
BriodLight's NEX LED work light ramp is easy to install with the included brackets. It includes adjustable brackets for rear or side mounting, giving you the flexibility to install the lightbar in the way that best suits your needs.
This lightbar has an integrated orange warning light to increase visibility and safety. This makes it an excellent solution for working in bad weather or during times of day when visibility is low.
With CE, ECE R10, RoHS, IP69K certifications, this lightbar is a safe and reliable solution. In addition, BriodLights offers a 3-year warranty on the NEX LED work lightbar, giving you extra peace of mind when investing in this lighting solution.
LED: 21 x LED
Volt: 10-30V
Power: 81.8W
Theoretical lumen: 25 200 lm
Measured lumens: 6792 lm
Range: 1 lux @ 108 m
Power consumption: 6.82A @12V | 3.32A @24V
Colour temperature: 5000K
Light image: Wide
Certificate: ECE R10
Moisture protection: IP69K
Connection: DT
Dimensions & Weight: 522×47.1×54.3 mm / 1.29 kg
Warranty: 3 years
| 5 stjärnor | 0% | |
| 4 stjärnor | 0% | |
| 3 stjärnor | 0% | |
| 2 stjärnor | 0% | |
| 1 stjärna | 0% |
Inga recensioner ännu.
Heads up!
We are currently launching our new e-commerce, everyone who had an account on our old site will receive an email from us
with updated information continuously. If you have not received an email from us before 16/8, please contact us
here.