
Your basket is empty.

Your basket is empty.
222 EUR / pcs incl VAT
| Size mm | 110x85x108 |
|---|---|
| LED Chips Power W | 45 |
| Colour temperature | 5000K |
| Moisture protection value (IPXX) | IP69K |
| Light image | FLOOD |
| Volt (V) | Multi-voltage, 10, 12, 16, 18, 24, 28, 30, 32 |
| Power consumption | 3.13A@12V |
| Lamp cap / Contact | DT |
| Authorisation | ECE, R10 |
The Utility 45 Work Light with Slimline Mount is Lazer's range of high-performance LED work lights and accessories, combining high-efficiency LED systems with patent-pending design features to maximise brightness, functionality and reliability. The Utility range is designed to withstand the toughest environments, withstanding vibration, corrosion, shock and water ingress. Choose from 25W, 45W or 80W output - or if you prefer - a lot, more or most light! The high output can be maintained for a long time thanks to an innovative CAE-optimised cooling system that ensures heat is efficiently dissipated from the lamp.
All Utility series lamps are small and compact and deliver an impressive quantity and quality of light. Ultra-reflective, vacuum metallised optics, designed and engineered using the most advanced CAD design and light simulation software, provide a uniform luminous flux over a large area around the vehicle that is always brightly lit. The LEDs have been carefully selected and have a colour temperature of 5000K which has been proven to maximise sharpness while reducing fatigue and strain that can occur from using higher colour ranges.
The Utility-25 lamps have an EMC marking CISPR-25 (Class 5) and Utility-45 and 80 have CISPR-25 (Class 3).
LED: 4 x LED
Theoretical Lumen: 4560 lm
Volt: 10-32V
Power: 45W
Power consumption (at 14.4V): 3.13A
Range: 1 Lux @ 62 m
Colour temperature: 5000K
Light image: Wide
Moisture protection: IP69K
Connection: DT
Certificate: ECE R10
Dimensions & Weight: 110x85x108 mm | 1.26kg
Vibration: 10Hz-2000Hz, 10gn
Impact resistance: TBC
Warranty: 5 years
| 5 stjärnor | 0% | |
| 4 stjärnor | 0% | |
| 3 stjärnor | 0% | |
| 2 stjärnor | 0% | |
| 1 stjärna | 0% |
Inga recensioner ännu.
Heads up!
We are currently launching our new e-commerce, everyone who had an account on our old site will receive an email from us
with updated information continuously. If you have not received an email from us before 16/8, please contact us
here.