
Your basket is empty.

Your basket is empty.
636 EUR / package incl VAT
Discover the power of the Luxtar Twilight LED light kit >>CANBUS<< - a powerful solution for any environment. With 300W and 18,140 lumens, this LED ramp ensures maximum visibility and reliability even in the most challenging conditions.
| Size mm | 508x45x65 |
|---|---|
| LED Chips Power W | 300 |
| Actual Power Consumption | 284 |
| Colour temperature | 5000K |
| Moisture protection value (IPXX) | IP69K |
| Light image | Driving |
| Volt (V) | 9, 12, 24, 32 |
| Power consumption | 20.7A @13.7V |
| Lamp cap / Contact | DTP-4 |
| Authorisation | E-approved, R112, R10, R148, R149 |
Take your lighting to the next level with Led ramp package Luxtar Twilight >>CANBUS<< - designed for those who demand reliable and powerful performance in all situations. With an impressive power output of 300W and a luminous flux of 18 140 lumen this LED ramp delivers superior brightness and safe visibility. The light range reaches up to 1 lux at 794 metres (R112 standard: 1 lux at 430 metres), providing optimal visibility even in dark and demanding environments.
For easy and flexible installation, a stylish extra light bracket in black finish with 225 mm between the fixing holes, perfectly adapted to most vehicles. With the Luxtar Relay cable set DTP-4 X1 for 12V and a 80A relay ensures a stable and reliable power supply to the ramp, giving you long-lasting performance regardless of driving conditions.
For easy control and smooth integration into the vehicle's systems, it includes XBB OBD-II Dongle + PowerUnit. Together with Relay cable set for XBB OBD-II Power Unit - DT you get a complete CANBUS solution that provides trouble-free installation without error messages and interference, ensuring seamless functionality with your car's electronics.
Experience the powerful difference with the Luxtar Twilight >>CANBUS<< LED ramp package
LED: 18 x LED / 18 x LED DRL White & Orange
Theoretical Lumen: 22 235 lm
Actual Lumen: 18 140 lm
Range: 1 lux @ 794 m / R112: 1 lux @ 430 m
Volt: 9-32V (Parking lights 6-32V)
Power: 300W
Actual power consumption: 284W
Power consumption: 20.7A @13.7V
Colour temperature: 5000K
Slideshow: Driving
Position light: White & Orange
Certificate: E-approved (R112, R10, R148, R149) ref.45
Moisture protection: IP69K
Connection: DTP 4-pin connector, 2m cable
Accessories: Bottom, top and side brackets included
Dimensions & Weight: 508 x 45 x 65 mm / 1.65 kg
Warranty: 3 years
| 5 stjärnor | 0% | |
| 4 stjärnor | 0% | |
| 3 stjärnor | 0% | |
| 2 stjärnor | 0% | |
| 1 stjärna | 0% |
Inga recensioner ännu.
Heads up!
We are currently launching our new e-commerce, everyone who had an account on our old site will receive an email from us
with updated information continuously. If you have not received an email from us before 16/8, please contact us
here.