
Your basket is empty.

Your basket is empty.
272 EUR / pcs incl VAT
| Size mm | 102x98x91 |
|---|---|
| LED Chips Power W | 48 |
| Colour temperature | 6000K |
| Moisture protection value (IPXX) | IP68. IP69K |
| Volt (V) | 12, 24 |
| Power consumption | 2A@24V |
| Lamp cap / Contact | DT |
| Authorisation | EMC: ISO 13766 - ISO 14982 - ISO 12985 - CISPR25 Class 5 |
Discover the ABL SHD 5000, a premium heavy duty work light specially designed to exceed the toughest requirements in any application. This work light is built to withstand extreme conditions and deliver outstanding performance.
We guarantee the highest efficiency and durability by using rigorous technical testing methods. Every component of the ABL SHD 5000 is manufactured and tested in Europe, ensuring the highest quality and reliability.
The work light has a wide beam pattern that spreads the light over a large area. It is equipped with tempered glass in the lens and a robust aluminium housing with an M10 fixing bolt for a secure and stable installation.
The connection to the work light is made via a DT connector that is ADR approved, which means it fulfils the high safety requirements of the automotive industry. The work light is also EMC certified according to ISO 13766, ISO 14982 and ISO 12985 to ensure that it works properly even in electromagnetically disturbed environments.
We are so confident in the quality and reliability of the ABL SHD 5000 that we offer an impressive 5-year warranty. This gives you extra peace of mind and confidence in your purchase.
LED: 16 x LED
Actual Lumen: 5000 lm
Volt: 12-24V DC
Effect: 48W
Range: 1 lux @ 63 m
Power consumption: 2A @ 24V
Colour temperature: 6000K
Slideshow: Driving
Certificates: ISO 13766 - ISO 14982 - ISO 12985 - CISPR25 Class 5
Moisture protection: IP68, 69K
Connection: DT
Dimensions & Weight: 102x98x91 mm | 1.1kg
Vibration: 20 Grms, from 24Hz to 2000Hz
Shock resistance: 80 G
Warranty: 5 years
| 5 stjärnor | 0% | |
| 4 stjärnor | 0% | |
| 3 stjärnor | 0% | |
| 2 stjärnor | 0% | |
| 1 stjärna | 0% |
Inga recensioner ännu.
Heads up!
We are currently launching our new e-commerce, everyone who had an account on our old site will receive an email from us
with updated information continuously. If you have not received an email from us before 16/8, please contact us
here.